Меню
Хатня
- - - - - - -
:: Новини і статті
Політика
Суспільство
Культура
Маzепа-Фест
Освіта
Мова
Історія
Релігія
Історія Просвіти
Молода Просвіта
Незабутні
Рахівник
Авторизація

Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація
Спалах падаючої зірки
Як Хуст підготувався до 70–річчя Карпатської України

Олександр ГАВРОШ  "УМ

 


Центр Хуста, обрамлений вежами греко–католицького, реформатського, римо–католицького та православного храмів, може позмагатися з Ужгородом та Мукачевом. Але, ясна річ, у мініатюрі, адже мешкає тут сьогодні близько тридцяти двох тисяч осіб.

Та не войовничим середньовіччям став відомим Хуст у Європі. Наприкінці 1938–го та на початку 1939 років до маленького, тоді двадцятитисячного, містечка в Карпатах була прикута увага світових політиків та преси. Американські, німецькі, італійські, французькі, британські журналісти, не кажучи вже про сусідів, пишуть репортажі та інтерв’ю з цього досі нікому не відомого краю. Бо саме звідси може початися... Велика Україна. Несподівана карта в тогочасній політичній колоді.

Після того як у щойно проголошеної автономної частини Чехословаччини — Підкарпатської Русі — Угорщина відібрала три найбільші міста — Ужгород, Мукачеве та Берегове, влада перебирається в єдине містечко, що залишилося на її теренах, — у Хуст. Здавалося б, така обкраяна територія без головних центрів, залізниці та урядової дороги не зможе вижити. Ба ні! Народний ентузіазм був величезний, адже закарпатці будували свою державність. І ця державність була українською. Уже 3 грудня 1938 року назва Карпатська Україна стає для цієї гірської землі домінуючою.

Населення Хуста за кілька зимових місяців подвоїлося. Адже сюди переїхали всі крайові установи з Ужгорода та Мукачева, прибуло чимало біженців з окупованої мадярами території.

До Хуста звернуті погляди українців усього світу. Сюди приїжджають Олександр Олесь та Микола Аркас, Роман Шухевич та Олег Ольжич. Тисячі галицьких хлопців нелегально переходять кордон, аби будувати Україну за Карпатами.

Детальніше...
 
«П’ятниця, 13-те» - день, сприятливий для поетів
Нещодавно відвідувачі книжкової крамниці „Полтавська книга” при видавництві «Дивосвіт» стали свідками дійства під загадковою назвою «П’ятниця, 13-те». Свій віршований погляд на світ презентували поціновувачам літератури й журналістам молоді полтавські поетки. 
Детальніше...
 
Відроджується «Просвіта» на Шишаччині
Громадськість Яресьок на сході села ухвалила низку рішень, що сприятимуть формуванню громадянського суспільства. Деякі вже виконані, зокрема зібрано кошти на спорудження пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. (20 листопада минулого року пам’ятник відкрито і освячено).
Детальніше...
 
Полтавки у боротьбі за незалежність України
КАТЕРИНА ЯКІВНА МЕШКО
   
Та Ви, Героїні, в священній борні за свободу 
  З героями разом – яскравий змагання пролог. 
  На Ваших слідах знов там велетні дужі народу 
  Востаннє повстануть, здобудуть вінок перемог. 
Лариса Мурович

 
Серед учасниць національно-визвольної боротьби за незалежність України було чимало жінок – лідерів, яскравих особистостей. Вони займали високі провідні становища. Жінки – члени ОУН були Крайовими, Окружними, Надрайонними Провідницями, працівниками відділу пропаганди, працювали в редакціях підпільних видань. Усе це були люди широкої освіти, високої культури і глибокої думки.


Детальніше...
 
«Вірші Тараса то є наша Доля…»

… Минуле наше, й наше майбуття.

Для нього всім була народу доля,

Не гніт жорстокий, а просте життя.
Юліана Химчук


Детальніше...
 
9 березня - 195-а річниця від дня народження Тараса Шевченка
ІРЖАВЕЦЬ
Наробили колись шведи 
Великої слави, 
Утікали з Мазепою 
В Бендери з Полтави. 
А за ними й Гордієнко... 
Нарадила мати,  
Як пшениченьку пожати, 
Полтаву достати. 
Ой пожали б, якби були 
Одностайне стали 
Та з фастовським полковником 
Гетьмана єднали. 
Не стреміли б списи в стрісі 
У Петра у свата. 
Не втікали б із Хортиці 
Славні небожата, 
Не спиняв би їх прилуцький 
Полковник поганий... 
Не плакала б Матер Божа 
В Криму за Украйну. 
Як мандрували день і ніч,
Як покидали запорожці 
Великий Луг і матір Січ,
 Взяли з собою Матер Божу, 
А більш нічого не взяли, 
І в Крим до хана понесли 
На нове горе-Запорожжя.


Детальніше...
 
Тарасові залізні стовпи
Творчість Шевченка і християнська віра

З Шевченкового дитинства особливо запам’ятовується історія розвідування залізних стовпів, на яких тримається небо. Про ті залізні стовпи, мабуть, усі чули. Але наважився шукати їх тільки малий Тарас. Чумаки, які відвезли хлопця назад додому, поставилися до його пошуків добре. Але чи могли вони подумати, що все життя він шукатиме стовпи, на яких тримається небо на нашій грішній землі? 

Він ті стовпи відкриє і покаже, що на них тримається людина і людський світ. Він поставить їх в основу нової української літератури. Духовну основу. Він оспівав Любов і Красу, Добро і Правду, щоб ми зробили те своєю вічною піснею. Якою великою очисною силою мала пройти в народі його пісня, щоб у нелюдських умовах рятувати людину: «Умийтеся, образ Божий багном не скверніте!». І ніхто не допитувався, «хто він такий, щоб учити»...

Детальніше...
 
«Юлина тисяча»... обіцянок

У чому принципова різниця між словами та діями Президента і Прем’єр-міністра?

Український Президент. А парламент?

Помаранчева революція дозволила громадянам нашої держави обрати справді українського Президента. Власне, тоді на Майдані ми відстояли свій вибір. Прикро тільки, що досі не маємо такої ж української, народної більшості у Верховній Раді, яка б підставила плече главі держави. Адже туди обрали більшість депутатів (ідеться передовсім про представників Партії регіонів і БЮТ), які ніколи не захищатимуть громадян України. Власні, «шкурні», насамперед бізнесові, інтереси для них — над усе.

Сьогодні ті ж таки грабіжники добра України несправедливо вішають на Віктора Ющенка відповідальність за всі негаразди в державі. Хоча нам усім слід усвідомити, що, згідно з «доопрацьованою» Конституцією, Президент позбавлений реального впливу на внутрішні економічні процеси. За стан і розвиток економіки, достаток простих людей несуть відповідальність Верховна Рада та затверджений нею уряд на чолі з Прем’єр–міністром.

Не менше дратує представників олігархічних сил та українофобів усіх мастей і тверде прагнення нашого Президента згуртувати націю довкола її справжньої історії, прокладати політичний курс без постійної оглядки на Москву. Подібним «доброзичливцям» ми фактично «підспівуємо» власною незгуртованістю та байдужим ставленням до формування влади. У такий спосіб укотре наступаємо на ті ж самі граблі...

Згадаймо першу Верховну Раду незалежної України, де більшість становили комуносоціалісти та майбутні скоробагатьки (рухівців–демократів тоді обрали тільки близько сотні). Саме вона застосувала «невидимий» механізм грабунку народу — несправедливий курс карбованця до рубля (4:1, тоді як справжній був 1:1). Унаслідок цього за продані за кордон товари в Україну поверталося тільки 25 відсотків їхньої вартості, а 75 відсотків осідало в іноземних банках на рахунках сьогоднішніх олігархів.

На виборах 1994 року ті ж комуністи, соціалісти та їхні «брати–близнюки» з тугими гаманцями обіцяли підвищити пенсії втричі. Більшість клюнула на їхні обіцянки і знову обрала тих «захисників народу» у Верховну Раду. Вони й «підвищили» надрукованими грошима без товарного забезпечення, спровокувавши інфляцію та зменшивши реальні пенсії і зарплати вдвічі. Ще більша різниця у справжній і «намальованій» вартості майнових сертифікатів дозволила практично за безцінь передати олігархічним кланам народне майно.

Детальніше...
 
УВАГА!!!!
В зв’язку з реорганізацією «Укрсоцбанку» з 10 березня буде змінено банківські реквізити ПООТ «Просвіта» кошти на пам’ятник Іванові Мазепі просимо надсилати:
р/р 26005710001231
Банк отримувача: Харківська обласна філія АКБ «Укрсоцбанк»
МФО 351016, код ЄДРПОУ Банку 09351014
Благодійна пожертва на пам'ятник Мазепі


 
ПООТ «Просвіта» повідомляє
Станом на 10 березня зібрано 441 312 грн.!

Збір коштів на спорудження пам’ятника Великому Гетьманові України Іванові Мазепі триває. До списку жертводавців долучилися:
Фонд імені Ярослава Стецька – 200 тис. грн.

Начальник Головного управління внутрішньої та інформаційної політики Полтавської ОДА, голова Полтавської обласної організації Народного Руху України Олег Пустовгар –1000 грн.

Скрипник П.О. (Полтава) – 10 грн.
Ходько В.В. (Київ) – 777 грн.
Мулява Б.І. (Ужгород) – 40 грн.
Рябець В.О. (Полтава) – 100 грн.
Вялкова Д. (Очаків) – 300 грн.
Вялков М.М. (Очаків) – 500 грн.
ПІБ невідомо (2 чол. Полтава) – 200 грн.
ПІБ невідомо (3 чол. Полтава) – 470 грн.

Григоренко Є.С. (Полтава) – 400 грн.
Група «ТРАНС-ФОРМЕР» (Полтава) – 500 грн.

Володимир Любанський (Полтава)  - 50 грн.

Галина Пустовгар (Полтава) - 25 грн.

Просимо долучатися до цієї святої справи всіх небайдужих українців та безмежно вдячні всім, хто відгукнувся. 
Чи здатні ми вилікувати себе?

Чи замислювалися ви колись над тим, чому українську мову за¬звичай називають калиновою? Калина – це зцілювальний згусток енергій, який несе в собі інформацію про Всесвіт. Унікальне дерево, якому немає рівних. У прадавній час, коли не було аптек, калина росла біля кожної хати. Свою живу рослинну аптеку люди мали в себе на городі, в садку або в квітнику.

 

Детальніше...
 
Танець богині бельканто
Успіху Соломії Крушельницької не досягала жодна українська співачка
Лютий Іван "УТ"

Детальніше...
 
З криниці Бандери
Старий Угринів – прикарпатська глибинка, в якій мешкають односельці лідера ОУН
Раковський Костянтин "УТ"

Детальніше...
 
ПООТ "Просвіта" повідомляє

Станом на 23 лютого 2009 року на пам'ятник Іванові Мазепі зібрано 236 940грн.

Ми дякуємо усім хто допомагає у такій справі!!!!

Фракція «Наша Україна»
Ігор Кріль – 1000 грн.
Микола Круць – 500 грн.
Роман Ткач – 500 грн.
Владислав Каськів – 1000 грн.
Павло Жебрівський – 800 грн.

Володимир Марущенко – 500 грн.
Віктор Шемчук – 560 грн
А також, 
Кирило Бекрешов  - 1000 грн. (Київ)

Климко Микола Данилович - 1000 грн. (Полтава)

Олег Кудрін, журналіст 100 грн
Сергій Куцан, підприємець, Черкаська область 350 грн
Савченко Дмитро Данилович – 80 грн.
Новіков Віктор Володимирович – 200 грн. Полтава
Дубовко (Дніпропетровськ) – 50 грн.
Бабій Г.В. (Київ) – 200 грн.
Черноватий Віктор Леонідович (Харків) – 200 грн.

Родина Антиповичів (Полтава) - 200 грн. 
Дума, або пісняВсі покою щире прагнуть, 
А не в єден гуж всі тягнуть: 
Той направо, той наліво, 
А все браття, тото диво! 
Не маш любви, не маш згоди Детальніше...
 
Пам’ятник Великому Гетьманові України Іванові Мазепі – народним коштом!
На спорудження пам’ятника Іванові Мазепі на Соборному майдані у місті Полтаві зібрано 228 700 грн.

Задля повернення історичної справедливості, задля утвердження національної свідомості українців збудуймо в Полтаві пам’ятник Великому Гетьманові України Іванові Мазепі народним коштом! 
Попри небажання депутатів обласної ради, які не захотіли використати виділені державою кошти, пам’ятник Гетьманові, який власним натхненням і коштами сформував культурне обличчя епохи, впроваджував європейську освіту в Україні, залучав народний інтелект до розбудови модерної Української Гетьманської держави західноєвропейського зразка, буде стояти на Соборному майдані в Полтаві!
Кошти на цю благородну справу просимо надсилати на рахунок: р/р 26005710234330 ПОФ АКБ «Укрсоцбанк», ПООТ «Просвіта», МФО 331014, код 22527966. «Благодійна пожертва на будівництво пам’ятника Іванові Мазепі у Полтаві».
З вдячністю вітатимемо кожну гривню, і десять, і сто, і багато тисяч.

Імена всіх жертводавців будуть викарбувані на спеціальній таблиці.

Див. даліДетальніше...
 
Очищення без крові
Про трагедію, що «спіткала» мільйони людей в Україні у ХХ столітті, тепер багато говорять і пишуть. Однак хто влаштував ту трагедію? Не була ж вона «стихійним лихом». Хтось її замислив, розпланував і поетапно здійснив. Розстріляні в братських могилах про це не розкажуть, а значна частина архівів спецслужб досі запечатана грифом «совєршенно сєкрєтно». Утім ще є чимало тих, кому смертний вирок було замінено на десятки років концтаборів. Сьогодні вони, а також родичі убитих мають довідки: «реабілітований за відсутністю складу злочину». Отже, свого часу хтось засудив їх несправедливо. У кожного з них був слідчий, який фальшував справу, і суддя, який судив невинну людину. Чому б не оприлюднити їхні прізвища?

Керівник архівної галузі держави комуністка Ольга Гінзбург заявила, що оприлюднення архівних документів може зашкодити нащадкам чекістів. Але чим? І невже діти жертв гірші за дітей колишніх катів? Чому в демократичній республіці вони все ще мають якісь особливі пільги, не лише в державному матеріальному забезпеченні, а й у контролюванні інформаційного поля й колективної національної пам’яті?

«Може, прочитавши список отих злочинців, які катували, неправдиво свідчили, фальшували справи — хоч їхні діти почервоніють? — каже голова Київського товариства «Меморіал» імені Василя Стуса Роман Круцик. — А може, хтось із них і вибачиться за свого діда–прадіда». Саме для цього київський «Меморіал» розпочинає Громадську люстрацію: оприлюднення імен осіб, які розробляли «операції» масових убивств, депортацій, засилали людей на багаторічну каторгу, «вибивали» фальшиві зізнання, засуджували безневинних, були наглядачами в концтаборах і виконували розстрільні вироки. Засекречування й безкарність злочинців загрожує криміналізацією суспільства, переконаний юрист Роман Круцик. Не покращає в державі, поки злочин не буде названо злочином. Суспільство після тривалої мішанини понять і набридливого називання чорного білим і навпаки має знову навчитися розрізняти добро і зло. «У світі так і робиться, — свідчить Роман Круцик, який упродовж багатьох років вивчає досвід інституцій національної пам’яті Польщі, Литви, Латвії. — У Польщі у районних відділеннях Інституту національної пам’яті стоять великі банери, на яких вказано прізвища людей, що співпрацювали з каральними органами».

Товариство «Меморіал» запрошує реабілітованих політв’язнів надсилати прізвища слідчих, суддів, членів «двійок»–«трійок» і «особливих нарад», які виносили несправедливі вироки, катів, концтабірних наглядачів за адресою: Київ, вулиця Стельмаха, 6–А. Після відповідної перевірки, ця інформація буде оприлюднена.

Публікацію даних для Громадської люстрації «Меморіал» розпочинає з листа Юрія Паєвського, члена останньої карпатської підпільної групи, яку «здав» завербований НКВС колишній підпільник із псевдо «Кіров». У 1953 році близько 60 осіб цієї групи судили в Києві.

Детальніше...
 
До Полтави завітає Степан Бандера
Низку заходів до 100-річчя видатного політичного діяча, ідеолога українського визвольного руху середини ХХ століття Степана Бандери проведе незабаром Головне управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. Широке святкування ювілею Степана Бандери передбачає постанова Верховної Ради України № 825-VІ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2009 році». Віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник доручив обласним адміністраціям провести різноманітні заходи з такої нагоди. 
Детальніше...
 
Гоголя в інформпросторі стане більше
Головне управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації провело й запланувало низку заходів до 200-річчя з дня народження нашого всесвітньо відомого земляка, українського письменника Миколи Гоголя. Про це повідомив заступник голови облдержадміністрації Сергій Соловей.
Детальніше...
 
Білі гори Донбасу
Побувати на Сході України й не побачити «Донецької Швейцарії» – значить так і не зрозуміти по‑справжньому цього індустріального краю
Марченко Тимур "УТ"

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Всього 81 - 100 з 216
Розробка
репетиційна база торба
Хто Online
Зараз на сайті: 2 гостей
Календар
 July 2009 
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
Популярне
Останні новини
Free design by [ Anch ] Gorsk.net Studio
t