Меню
Хатня
- - - - - - -
:: Новини і статті
Політика
Суспільство
Культура
Маzепа-Фест
Освіта
Мова
Історія
Релігія
Історія Просвіти
Молода Просвіта
Незабутні
Рахівник
Історія
Перед Конотопом PDF Надрукувати

Переможній козацько–татарській битві передувала українсько–російська війна 1658-1659 років

Звістка про розгром російського війська під Конотопом та очікувані масові напади татар на російські міста була повною несподіванкою для Москви. У перших числах липня 1659 року, як можна зробити висновок із записів у журналі, що його вів шведський дипломат Мюллер, Москву охопила паніка. Російська держава одразу почала готуватися до оборонних дій на своїй території. Уже 5 липня вийшов царський указ про новий набір у солдатську службу. У той же день у прикордонні міста південної окраїни були відправлені накази воєводам «міських і повітових всяких чинів людей зібрати в місто в облогу... і жити... з великою обережністю.., щоб воїнські люди... над містом якого дурна не учинили». Утім 18 липня, вважаючи, що головна мета кампанії досягнута — основні російські війська розбиті й відкинуті з української території, — гетьманський уряд запропонував царю «замирення» та обмін полоненими. А напади татар на південні повіти наприкінці липня — на початку серпня, у результаті яких було спалено 5 тис. дворів та забрано до полону понад 25 тис. чоловік, узагалі змусили Російську державу відсунути питання встановлення безпосереднього контролю над територією Війська Запорозького на другий план.

 

 

Детальніше...
 
300-річчя Полтавської битви: український сценарій PDF Надрукувати

Цьогоріч ми відзначаємо 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу. Це була одна з рішучих спроб української еліти того часу здобути незалежність і самостійність Української держави. Указ про відзначення пам’ятної дати підписав Президент України Віктор Ющенко. На Полтавщині під егідою облдержадміністрації відбулась низка заходів державного рівня. Присвячені вони були, зокрема, і 300-м роковинам Полтавської битви – одного з найтрагічніших епізодів боротьби гетьмана Мазепи. 

Детальніше...
 
Міф про Полтаву після 1709 року... PDF Надрукувати
Події останнього часу довели, що в умовах існування протилежних історичних концепцій, яких дотримуються представники різних політичних сил України, стало неможливо з’ясувати, які події є знаковими в нашій історії, а які — ні; які ювілеї святкувати доречно, а які — неприпустимо.
Детальніше...
 
«Нехай вічна будеть слава»…Рік Івана Мазепи PDF Надрукувати
Чи можна відшукати серед українських гетьманів когось, чий образ був би таким відомим в європейській культурі, як образ Івана Мазепи? Його ім’я оспівували у своїх творах європейські класики: Байрон, Даніель Дефо, Віктор Гюго, Бертольд Брехт, Олександр Пушкін, Кондратій Рилєєв, Богдан Залєський. Поему про Мазепу написав українець Володимир Сосюра, а всесвітньовідому п’єсу «Мазепа» - великий польський драматург Юліуш Словацький. У класичному музичному мистецтві Європи нараховується 67 великих творів про Мазепу. Як визначна історична постать Іван Мазепа постає в творчості Ліста, Рахманінова, Драгомизького, Вагнера, Чайковського. Його портрети малювали Теодор Жеріко, Євген Делякруа, Орас Вернет, Люі Буланжер. А ще про Мазепу залишили фундаментальні дослідження визначні історики і мислителі Вольтер, Сергій Соловйов, Микола Костомаров, Михайло Грушевський та інші.
Детальніше...
 
І не буде переводу українському народу... PDF Надрукувати
Доки із глибин сторіч долина козацький клич

Колись давно на Шар-горі
Козаки панували
І рано-вранці на зорі
В походи вирушали.
Тримали твердо у руках
Свої шаблюки гострі,
Щоб в український рідний край
Не йшли незвані гості.
За волю гинули в боях, 
Життя своє поклали,
Щоб не схиливсь козацький стяг,
Щоб слава не пропала!


Детальніше...
 
Важке повернення головного отамана PDF Надрукувати

Послідовники визначних постатей української історії – мазепинці, петлюрівці та бандерівці є уособленням української національно-визвольної боротьби, визначальними складовими національного міфу.

Детальніше...
 
„Полтавська битва 1709 року в історичній долі України, Росії, Швеції та інших держав” PDF Надрукувати
Під такою назвою в Полтавській галереї мистецтв розпочалась дводенна міжнародна науково-практична конференція під егідою Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Полтавської облдержадміністрації, Полтавської міської ради. Участь у ній беруть провідні українські, польські, російські, шведські й фінські науковці.
Детальніше...
 
Пригоди козаків у Прибалтиці PDF Надрукувати
У війні Речі Посполитої зі Швецією степова тактика козаків змагалася з західноєвропейською військовою наукою
Детальніше...
 
Суд за Голодомор. Крок перший PDF Надрукувати
СБУ порушила кримінальну справу за фактом геноциду 

Марія ОСТЕРСЬКА "УМ" 

Детальніше...
 
Подвійна жертва PDF Надрукувати
Останні 20 місяців Отамана у Парижі

Алла ЛАЗАРЄВА "УМ"
У Парижі Симон Петлюра прожив неповні 20 місяців. Останні в його житті. За цей час він чотири рази змінив помешкання, то передчуваючи близьку загибель, то навпаки — безжурно нехтуючи всіма пересторогами. Процес над його вбивцею — Самюелем Шварцбардом — волею політичних обставин та зусиллями адвокатів перетворився на процес проти Української Народної Республіки. Або радше — на процес проти того міфу УНР, який побажали сформувати на французькій землі тодішні опоненти української незалежності.
Детальніше...
 
У розвідників знайшовся Петлюра PDF Надрукувати
11 оригінальних листів Симона Петлюри передала Музею УНР Служба зовнішньої розвідки України

Олег СНІГУР  "УМ"

Детальніше...
 
Спалах падаючої зірки PDF Надрукувати
Як Хуст підготувався до 70–річчя Карпатської України

Олександр ГАВРОШ  "УМ

 


Центр Хуста, обрамлений вежами греко–католицького, реформатського, римо–католицького та православного храмів, може позмагатися з Ужгородом та Мукачевом. Але, ясна річ, у мініатюрі, адже мешкає тут сьогодні близько тридцяти двох тисяч осіб.

Та не войовничим середньовіччям став відомим Хуст у Європі. Наприкінці 1938–го та на початку 1939 років до маленького, тоді двадцятитисячного, містечка в Карпатах була прикута увага світових політиків та преси. Американські, німецькі, італійські, французькі, британські журналісти, не кажучи вже про сусідів, пишуть репортажі та інтерв’ю з цього досі нікому не відомого краю. Бо саме звідси може початися... Велика Україна. Несподівана карта в тогочасній політичній колоді.

Після того як у щойно проголошеної автономної частини Чехословаччини — Підкарпатської Русі — Угорщина відібрала три найбільші міста — Ужгород, Мукачеве та Берегове, влада перебирається в єдине містечко, що залишилося на її теренах, — у Хуст. Здавалося б, така обкраяна територія без головних центрів, залізниці та урядової дороги не зможе вижити. Ба ні! Народний ентузіазм був величезний, адже закарпатці будували свою державність. І ця державність була українською. Уже 3 грудня 1938 року назва Карпатська Україна стає для цієї гірської землі домінуючою.

Населення Хуста за кілька зимових місяців подвоїлося. Адже сюди переїхали всі крайові установи з Ужгорода та Мукачева, прибуло чимало біженців з окупованої мадярами території.

До Хуста звернуті погляди українців усього світу. Сюди приїжджають Олександр Олесь та Микола Аркас, Роман Шухевич та Олег Ольжич. Тисячі галицьких хлопців нелегально переходять кордон, аби будувати Україну за Карпатами.

Детальніше...
 
Дума, або пісня PDF НадрукуватиВсі покою щире прагнуть, 
А не в єден гуж всі тягнуть: 
Той направо, той наліво, 
А все браття, тото диво! 
Не маш любви, не маш згоди Детальніше...
 
Чайки на… Балтиці PDF Надрукувати
Це не нісенітниця. Хоч як дивно, йдеться про цілком реальні події, що сталися в далекому 1635 році
Черкас Борис  "Український тиждень"

Детальніше...
 
Бій на Трубежі PDF Надрукувати

90 років тому козаки Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень своїми життями прикрили евакуацію українського уряду

Бій відбувся 4–5 лютого 1919 року на території нинішнього Баришівського району, біля залізничного мосту через річку Трубіж. Про цю живу сторінку нашої історії ми не знали б, якби не допитливий розум світлої пам’яті Андрія Олександровича Свирида з села Іванків, відомого на Бориспільщині краєзнавця. Про бій своїх земляків він чув ще в дитинстві, на початку 1930–х років, від свого батька. Серед загиблих героїв був його близький родич. Радянська пропаганда називала всіх, хто боровся проти неї, бандитами. Тому навіть вдови й матері загиблих боялися розповідати своїм дітям та онукам правду про їхніх батьків. Ніхто не залишив письмових спогадів про той бій. Більшовики теж не задокументували подробиць: в архівах поки що не вдалося знайти документів про бій на Трубежі. Досвід підтверджує: хоч і значущі, але не задокументовані історичні факти з плином часу забуваються. Однак майже через 70 років, на схилі віку, Андрій Свирид зібрав спогади про бій на Трубежі в деяких його учасників.

Детальніше...
 
Єднання на руїнах імперій PDF Надрукувати
90 років тому українські землі вперше за кілька віків спробували об’єднатися в єдину державу 
Монолатій Іван 


Детальніше...
 
Полтавці-«нашоукраїнці» вшанували пам ять Героїв Крут PDF Надрукувати
29 січня 1918-го, боронячи Незалежність України, у Крутах загинув цвіт київських студентів. Загинули найкращі діти України – захисники української національної ідеї. Симон Петлюра писав: «Коли ж, нарешті, родиться геній-маляр, що оживить в нашому сумлінні красу смерті за добробути Вітчизни? Чи є фарби, що ними зарисує він ці благородні профілі найкращих синів України?.. Нема!.. А вони такі необхідні… І справжні, не фальшиві фарби, котрі промовляли б до серця товаришів, братів і батьків тих, хто вмирали під Крутами, котрі б нагадали живим заповіт мертвих героїв…»
Детальніше...
 
Крути: тут кувалась наша воля PDF Надрукувати
29 січня 1918 року 300 юнаків, студентів та курсантів офіцерської школи вступили в бій із більшовицькими загарбниками, що рвалися до Києва. Уперше після Полтавської трагедії 1709 року українці обстоювали власне право бути вільними. Не випрошували для себе свободи в поневолювачів, а здобували її в безкомпромісній боротьбі. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі. Президент Віктор Ющенко підписав указ про відзначення подвигу Героїв Крут.
Детальніше...
 
Прес-анонс PDF Надрукувати
У четвер, 29 січня, патріотична громадськість нашої держави відзначатиме річницю подвигу Героїв Крут. З цієї нагоди під егідою обласної державної адміністрації і товариства «Просвіта» відбудеться низка заходів:
Детальніше...
 
З Днем Соборності, Україно! PDF Надрукувати
«Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина, й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина, незалежна Українська Народня Республіка. Віднині український нарід, увільнений могучим поривом своїх власних сил, має тепер змогу з єдинити всі змагання своїх синів для утворення нероздільної, незалежної Української Держави на добро і щастя робочого народу».

З Акту Директорії Української Народної Республіки про з єднання всіх українських земель (22 січня 1919 р.)Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 Наступна > Кінець >>

Всього 1 - 20 з 43
Free design by [ Anch ] Gorsk.net Studio
t