Меню
Хатня
- - - - - - -
:: Новини і статті
Політика
Суспільство
Культура
Маzепа-Фест
Освіта
Мова
Історія
Релігія
Історія Просвіти
Молода Просвіта
Незабутні
Рахівник
Незабутні
Іван Новобранець: Ой піду я в минуле по спогадах PDF Надрукувати
Ой піду я у минуле по спогадах,
І прийду я до хати до рідної,
Та на свою юність подивлюся
Та своєму дитинству поклонюся.
Ой піду я по селу, по старому,
Та по красивому, а не по новому,
Та тією стежкою піду,
Та крутими схилами,
Ой побіля річки Сули, 
З блакитними хвилями.


Детальніше...
 
Він посіяв зерно надії PDF Надрукувати

На конкурс, проведений громадським рухом «Не будь байдужим», потрапило близько 8000 робіт, з-поміж яких виділено 1110, – їхні автори отримали фірмові футболки «Мазепа супергерой». 


Вітаємо!


Детальніше...
 
Гетьмана Івана Мазепу на Полтавщині вшановують „по совісті” PDF Надрукувати
Наближається 27 червня – 300-річчя Полтавської трагедії. У той час, як окремі сили збираються відзначати ювілей „російської вікторії”, влада і громадськість області прагнуть надати цій даті українських акцентів. Про те, що зроблено для цього протягом двох останніх років, а також про конкретні заходи, що відбудуться незабаром, розповіли учасники виїзної прес-конференції „Облдержадміністрація і громадськість: спільна підготовка до 300-річчя воєнно-політичного виступу гетьмана Івана Мазепи”. Місце спілкування з мас-медійниками – село Жуки під Полтавою – обрали невипадково. Саме тут розташовувався табір козаків, що воювали під проводом Мазепи.
„У нас останнім часом виробився штамп: відзначення 300-ліття Полтавської битви. Дехто договорюється до того, що ми будемо „святкувати” цю дату. А я хотів би повернути всіх нас до відомого указу Президента Віктора Ющенка „Про відзначення 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи і укладенням українсько-шведського союзу”, - підкреслив заступник голови облдержадміністрації Сергій Соловей. – Про Полтавську битву, як бачите, в назві немає ні слова. Тому ми – за указом Президента і за власною совістю – маємо в ці дні вшанувати пам’ять, у першу чергу, гетьмана Мазепи і його сподвижників”. 


Детальніше...
 
СТЕПАН БАНДЕРА — ПРАКТИК, ТЕОРЕТИК, МІСТИК НАЦІОНАЛІСТИЧНОГО РУХУ PDF Надрукувати
Феноменальною є Людина, що змогла дати назву цілому народові — бандерівці. Імовірно, прізвище роду запрограмувало його Долю і стало знаком Свободи і Незалежности поневолених українців. Своїм походженням воно сягає латинської мови, з якої поширилося в романську, германську та слов’янську групи мов. Зокрема, італійське слово banda означає “корогва, прапор, загін, зграя” з визначальною мотиваційною ознакою, що сягає готського bandwa “прапор, знак”, спорідненого з дієсловом benda “подавати знак”; порівняймо з давньоіндійським bhаh, що означає “світло”. У французькій мові це слово побутує у зменшеній формі bandera (із суфіксом -ер), що означає “пов’язка жіноча”, “стрічка”, “опаска”, “перев’язь” (порівняй бандероль, тобто щось перев’язане). Якщо в польську це слово потрапило з французької, то в українську, вочевидь, із польської зі значенням “прапор”. Справді, сам Бандера став прапором змагань за свободу українців. І досі світло цього прапора затьмарює декому розум…
Нещадна, але одухотворена боротьба з трьома окупаційними режимами — польським, німецьким, московським — перетворила його на сакрамент любови і ненависти. Тільки героїчні особистості здатні викликати таку високу напругу полярних почуттів. 

Детальніше...
 
Презентували сьоме число «Полтавської Петлюріани» PDF Надрукувати
20 травня у Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського презентували сьоме число науково-публіцистичної збірки «Полтавська Петлюріана». В її основі – матеріали восьмих Петлюрівських читань. У презентації взяли участь заступник голови облдержадміністрації Сергій Соловей, заступник голови обласної ради Петро Ворона, начальник Головного управління інформаційної та внутрішньої політики ОДА Олег Пустовгар, науковці, письменники, представники національно-патріотичних громадських організацій області.
Детальніше...
 
Виповнилося 130 років від дня народження Голови Директорії УНР, Головного Отамана військ УНР, полтав PDF Надрукувати
Постать Симона Петлюри в історії та національній пам’яті

Під такою назвою у Полтаві відбулася дводенна всеукраїнська наукова конференція з нагоди 130-річчя Симона Петлюри. Її влаштували Український інститут національної пам'яті (УІНП), облдержадміністрація, зокрема, Головне управління освіти і науки, й господар – Полтавський державний педагогічний університет. Детальніше...
 
Студенти техуніверситету переглянули документальні передачі про Симона Петлюру PDF Надрукувати
Перегляд документальних стрічок – таку форму знайомства з постаттю видатного державника Симона Петлюри обрали для студентів Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. У той час, коли їхні однолітки-гуманітарії з педуніверситету слухали виступи провідних істориків на всеукраїнській науково-практичній конференції, студенти технічного вишу вглядалися в кадри кінохроніки початку ХХ століття.
Детальніше...
 
Гетьман Іван Мазепа – покровитель Православної Церкви PDF Надрукувати

Матеріали з газети "Наше Слово"

Досліджуючи постать гетьмана України Івана Мазепи як державного діяча, неможливо обійти і його діяльності, пов’язаної з Українською Православною Церквою його доби.

Детальніше...
 
ОЛЕСЬ ГОНЧАР — ЗАХИСНИК ДУХОВНИХ СКАРБІВ PDF Надрукувати
Офіційна радянська ідеологія чимало зусиль доклала до того, щоб у свідомості кількох поколінь образ письменника Олеся Гончара асоціювався із втіленням ідей радянського патріотизму, а сам він сприймався як співець визвольної місії Радянської армії в країнах Європи. Розуміючи силу його таланту й авторитет у суспільстві, влада намагалася використати й поставити митця на службу радянській системі. Він мав найвищі офіційні премії та нагороди, ордени, був народним депутатом УРСР і СРСР, членом ЦК КПУ, кандидатом у члени ЦК КПРС, але, передусім, він був совісним митцем. Коли з його “одержавленням” нічого не виходило, як це сталося 1968 року після виходу в світ роману “Собор”, партійно-державна машина СРСР нещадно застосовувала проти письменника всі випробувані методи впливу. Однак вони виявилися “неефективними”, недієвими й безрезультатними відносно Олеся Гончара. У нього, як можна пересвідчитись зі щоденникових записів, завжди була власна правда, ідеологія, гуманізм, до яких він ішов довго й наполегливо, а досягнувши, не зрадив, не звернув з обраного шляху.

Інна СИРОЇД

Детальніше...
 
Робив свою справу, молячись у тиші PDF Надрукувати
 На проханням підтвердити чи спростувати усі ширвжиткові міфи про Миколу Гоголя «УМ» звернулася до головного гоголезнавця України Павла Михеда

Ольга ЖУК "УМ" 

«Що за абсурд? Невже ми такі тупі, щоб читати Гоголя в перекладі на українську? Невже гоголівська російська викликає у нас труднощі з розумінням?» — обурювався в недавній розмові драматург КЛІМ. «Не треба нікому нав’язувати своїх смаків. Є, значить будуть читати», — відповідає на закид КЛІМА доктор філологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України, керівник Гоголезнавчого центру при Ніжинському державному університеті ім. Миколи Гоголя Павло Михед. 

До 200–літнього ювілею головний гоголезнавець України підготував семитомник Миколи Васильовича українською, по днях розписав події повсякденного життя письменника в Ніжині, розвінчав таємниці про смерть і поховання генія. Однак Павло Михед, попри тверезий і науковий підхід до таємничої постаті письменника, у розмові з «УМ» зумів навіяти містичності навколо апостольства Гоголя та його стосунків із художником Івановим.

Детальніше...
 
Гоголь і Вождь у шкільному творі PDF Надрукувати
Серпень 1941 року. Евакуація з Полтави в Саратовську область. Звідти я з мамою і сестрою переїхав на Урал і там у 1952 році закінчував 10-й клас Єгоршинської школи. Надійшло і минуло сторіччя з дня смерті Гоголя. Журнал «Огонек» у кожному номері давав з цього приводу публікації, котрі я ретельно вивчав і занотовував. У класі ж демонстративно ігнорував усі можливі теми екзамену з літератури, окрім Гоголя. Пам’ятав і пораду вчительки про бажані цитати з творів Вождя.
Детальніше...
 
Гоголь – Ґоґоль PDF Надрукувати
Вимовляючи прізвище Гоголя як «Ґоґоль», біль¬шість не відчуває нічого дивного чи неприродного. От такий собі знаменитий російський письменник, «батько реалізму»в тій «великій літературі», хай навіть «мало-російського походження», але, мимо прізвища, незапе¬речний «росіянин», той, що в історіях російської літе¬ратури стоїть тут же побіч Пушкіна. Французи, напевно, вважають Гоголя за втілення славнозвісної ame slave (вони стосували цей синонім «російськости» навіть до афериста Стависького!), хоч саме в Парижі р. 1932 вийшла цінна французька книжка Шлецера (росіяни¬на) під наголовком «Gogol», що трактує цю тему зовсім не традиційно. Що ж до німецької літератури, то допіру в останніх роках поруч Гоголя зачали ставити ім’я Е. Т. А. Гофмана, що належало б розцінювати як не¬малий крок вперед.
Детальніше...
 
На прощу до Мазепи PDF Надрукувати

Україна відзначає 370-річчя від дня народження Гетьмана Івана Мазепи. Історики, щоправда, сперечаються про рік появи на світ цього непересічного чоловіка, котрому Бог, давши в руки булаву провідника Українського народу і його Держави, поклав на плечі і тяжкого камінного хреста, з яким він сходив на свою Голготу. 


Детальніше...
 
Народження Мазепи PDF Надрукувати

Одна з ключових постатей української історії ще чекає на серйозне наукове дослідження

Іван Мазепа народився 370 років тому — 20 березня 1639–го. І аж в останній, 70–й, рік свого життя навіки отримав «титул самостійника». Він став символом спротиву проти закабалення України й очолив перелік імен, якими у транскрипції кремлівських геббельсів і досі нарікають усіх, хто має імунітет до імперської слини: «мазєповєц», «пєтлюровєц», «бандєровєц». Москва добре знає Мазепу. Та чи знаємо його ми? Адже факти, що раніше замовчувалися чи перекручувалися, сьогодні часом так само спотворюються, малюючи Мазепу винятково героїчною, «іконоподібною» особою. Про вивчення життєпису й творчої спадщини яскравого гетьмана та про пам’ять про нього — наша розмова з деканом факультету гуманітарних наук Національного університету «Києво–Могилянська академія», відомим дослідником козацької доби, доктором історичних наук, професором Віталієм Щербаком.

Детальніше...
 
НЕХАЙ ЗА НАС НАШЕ ДІЛО ГОВОРИТЬ PDF Надрукувати
Гоголь, Шевченко, Куліш

Нинішній рік багатий ювілеями. 200-річчя від народження Миколи Гоголя за ухвалою ЮНЕСКО відзначатимуть в усьому світі. А в Україні вшановуємо ще й 195-літнього Тараса Шевченка та 190-літнього Пантелеймона Куліша. Подвижницька праця цих трьох великих українців справила потужний вплив на розвиток Українського світу. За всіх відмінностей їхніх особистостей вони лишаються незмінними в добротворенні для рідної України й у прагненні волі для свого народу. Кожен із них писав і діяв так, як веліло його українське серце згідно з життєвою програмою власної душі й суспільним ідеалом. Ці троє чи не найповніше уособлюють духовний тип української людини, який розвивається на природній основі етнічного генотипу й є осердям саморозвитку індивіда й народу як збірної особи та унікальною особливістю індивідуальної й національної ідентичності. 
З ювілейної нагоди наприкінці минулого року вийшло дві цікаві книжки: Микола Босак “Остання загадка Гоголя. Епістолярні ремінісценції” (київське видавництво “Пульсари”) та Віктор Терлецький “Пантелеймон Куліш — біограф Гоголя” (видання Глухівського державного педагогічного університету). Перша “є до певної міри літературною містифікацією”, як зазначено в анотації, друга — плід праці дослідника історії літератури.

Олександер ШОКАЛО "Слово Просвіти"

Детальніше...
 
Літературно-мистецький вечір PDF Надрукувати
19 березня о 16:00 в Музичному училищі ім. М.Лисенка відбудеться літературно-мистецький вечір присвячений 370-річчю від дня народження Івана Мазепи, за участі відомого кобзаря Тараса Компаніченка. Вхід вільний. 
 
Полтавки у боротьбі за незалежність України PDF Надрукувати
КАТЕРИНА ЯКІВНА МЕШКО
   
Та Ви, Героїні, в священній борні за свободу 
  З героями разом – яскравий змагання пролог. 
  На Ваших слідах знов там велетні дужі народу 
  Востаннє повстануть, здобудуть вінок перемог. 
Лариса Мурович

 
Серед учасниць національно-визвольної боротьби за незалежність України було чимало жінок – лідерів, яскравих особистостей. Вони займали високі провідні становища. Жінки – члени ОУН були Крайовими, Окружними, Надрайонними Провідницями, працівниками відділу пропаганди, працювали в редакціях підпільних видань. Усе це були люди широкої освіти, високої культури і глибокої думки.


Детальніше...
 
9 березня - 195-а річниця від дня народження Тараса Шевченка PDF Надрукувати
ІРЖАВЕЦЬ
Наробили колись шведи 
Великої слави, 
Утікали з Мазепою 
В Бендери з Полтави. 
А за ними й Гордієнко... 
Нарадила мати,  
Як пшениченьку пожати, 
Полтаву достати. 
Ой пожали б, якби були 
Одностайне стали 
Та з фастовським полковником 
Гетьмана єднали. 
Не стреміли б списи в стрісі 
У Петра у свата. 
Не втікали б із Хортиці 
Славні небожата, 
Не спиняв би їх прилуцький 
Полковник поганий... 
Не плакала б Матер Божа 
В Криму за Украйну. 
Як мандрували день і ніч,
Як покидали запорожці 
Великий Луг і матір Січ,
 Взяли з собою Матер Божу, 
А більш нічого не взяли, 
І в Крим до хана понесли 
На нове горе-Запорожжя.


Детальніше...
 
Тарасові залізні стовпи PDF Надрукувати
Творчість Шевченка і християнська віра

З Шевченкового дитинства особливо запам’ятовується історія розвідування залізних стовпів, на яких тримається небо. Про ті залізні стовпи, мабуть, усі чули. Але наважився шукати їх тільки малий Тарас. Чумаки, які відвезли хлопця назад додому, поставилися до його пошуків добре. Але чи могли вони подумати, що все життя він шукатиме стовпи, на яких тримається небо на нашій грішній землі? 

Він ті стовпи відкриє і покаже, що на них тримається людина і людський світ. Він поставить їх в основу нової української літератури. Духовну основу. Він оспівав Любов і Красу, Добро і Правду, щоб ми зробили те своєю вічною піснею. Якою великою очисною силою мала пройти в народі його пісня, щоб у нелюдських умовах рятувати людину: «Умийтеся, образ Божий багном не скверніте!». І ніхто не допитувався, «хто він такий, щоб учити»...

Детальніше...
 
УВАГА!!!! PDF Надрукувати
В зв’язку з реорганізацією «Укрсоцбанку» з 10 березня буде змінено банківські реквізити ПООТ «Просвіта» кошти на пам’ятник Іванові Мазепі просимо надсилати:
р/р 26005710001231
Банк отримувача: Харківська обласна філія АКБ «Укрсоцбанк»
МФО 351016, код ЄДРПОУ Банку 09351014
Благодійна пожертва на пам'ятник Мазепі


 
<< Початок < Попередня 1 2 3 Наступна > Кінець >>

Всього 1 - 20 з 45
Free design by [ Anch ] Gorsk.net Studio
t