Вийшов 12-й том «Полтавіки»

Гру 8, 2009 | Posted by | Filed under Релігія

На Полтавщині здійснюється масштабний проект – 12-томна енциклопедія краю. Першим у світ вийшов її 12-й том «Релігія і церква», презентація якого днями відбулася в обласному центрі.


Презентований том містить 3726 статей 98 авторів, 40 сторінок кольорових ілюстрацій. У ньому висвітлено важливі моменти релігійного та церковного життя краю від найдавніших часів до початку ХХІ століття. Видало цю монументальну працю видавництво «Полтавський літератор» на замовлення Головного управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації за планом випуску соціально значущих видань. 
Єпископ Полтавський і Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату Федір, отець Михайло з Української православної та отець Юрій з Української греко-католицької церкви висловили глибоку вдячність колективу, який створив це фундаментальне видання.  
Єпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ Київського патріархату Федір сказав: «Коли людина торкається сторінок цієї книги, вона надихається на щось високе, на якусь місію – навіть свою власну. Вона бачить, яким величним був цей Полтавський край».
Владика підкреслив: «Влада безбожної імперії хотіла захопити весь світ, трощила нещадно храми, ламала хребет української нації, але розсипалася, зникла, мов туман, а Церква як була, так і є, і сьогодні відроджується. І дуже символічно, що видання Полтавської енциклопедії почалося з тому, присвяченого Церкві – символу нашого духовного відродження».
До редакційної колегії увійшли Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву у Полтавській області, Юрій Варченко, заступник начальника Головного управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації, Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею, Валерій Павленко, архітектор, Віталій Ханко, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України та Станіслав Хорєв.
Автор ідеї, керівник проекту «Полтавіка – Полтавська енциклопедія» Олександр Білоусько, керівник Центру дослідження історії Полтавщини, розповів про структуру видання. Тут читач знайде інформацію про святих подвижників і їхніх духовних наставників, храми, їхніх фундаторів, зодчих, меценатів; релігійні уявлення і вірування наших предків; релігійні вірування всіх етносів, які мешкали на Полтавщині в різні епохи; церковнослужителів і парафіян; монастирі і скити краю; цвинтарі й усипальниці; церковні літературу, музику і спів; святощі Полтавської землі та багато, багато іншого.
У серцях присутніх щемно відгукнулися слова Олександра Білоуська про те, що всі ми станемо перед Тим, Хто буде вершити суд. І нам треба ще тут, на землі, пройти суд в собі самому, давши відповідь на питання, що ти зробив для добра, для примноження духовності. Дай Боже кожному з нас зробити хоча б десяту, ба навіть соту частину того, що зробив для України і Полтавщини історик Олександр Білоусько, і тоді на Суд Божий ми стали б з чистою совістю.
«Незважаючи на те, що це було світське видання, ми робили його з Богом у серці», – сказав Тарас Пустовіт, член редакційної колегії видання, голова Полтавської міської «Просвіти», заступник директора Державного архіву у Полтавській області.
Голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Асадчев назвав виданий том «Полтавіки» унікальною працею, яку неможливо оцінити, бо вона безцінна; висловив сподівання, що черговий том енциклопедії вийде вже наступного року і обласна рада виділить для цього належне фінансування, а в разі якихось проблем пообіцяв знайти гроші.
«Це унікальний елемент відтворення нашої великої історії. Це те, про що говорив Президент Віктор Ющенко: ми, українці, повинні усвідомити свою місію – звідки ми прийшли, де наше коріння. А інакше й буде, що хтось пише нам історію від Боголюбського, хтось із 1917 року, а хтось нашим містам дає 200 років у той час, як їм понад 2000, там життя було задовго до Катерини», – поділився думками голова ОДА.
Решта 11 томів «Полтавіки» має вийти до 2015 року. Їхні назви: «Природа», «Населення», «Суспільство», «Історія», «Господарство», «Освіта і наука», «Мова і література», «Народна культура», «Професійна культура», «Охорона здоров’я», «Військова справа».


Юрій АНТИПОВИЧ "Наше Слово"

Tags:
Comments are closed.