Ікони – обереги душі і дому

У Полтавському літературно-меморіальному музеї ім. Котляревського до свята Христового Воскресіння відкрилася виставка “Православна ікона ХVIII-ХХ ст.” з приватних колекцій полтавських колекціонерів.

Єпископ Полтавський і Кременчуцький Федір відзначив під час відкриття виставки, що це – особлива подія для Полтави, адже вперше колекціонери представили ікони.

«Це крок до повернення ікон у храми, – сказав Владика. – Ще з ХІХ століття було іконоборство, коли ікони викидали, нищили, це ж тривало і за радянських часів».

Владика Федір пригадав дитинство, коли він вперше доторкнувся істин християнства, побачивши ікони у своєї бабусі.

Колекціонер Сергій Козлов розповів про експоновані на виставці ікони. Зокрема, повідав історію ікони Астраханської Богородиці – у 1932 році настоятель храму Астраханської Богородиці передав її зі словами:«Настане час, коли ми повернемося до релігії».

Козлов належить до тих збирачів старовини, які ще в юності усвідомили цінність та значущість православних святинь: почав їх збирати тоді, коли руйнували храми та палили ікони. Він об’їхав усю Полтавщину в пошуках матеріалів для своєї колекції. Так, на Решетилівщині йому запропонували рушники і праски, але він звернув увагу на смітник, де побачив стародавні ікони – одну українську і дві російські. Фахівці допомогли їх відреставрувати.

Мистецтвознавець Кім Скалацький під час відкриття виставки розповів про історію створення ікон. А науковець Віта Сарапин відзначила, що на виставці експонуються саме «домашні» ікони, як містять у собі енергетику домівки, де зберігалися. «Ці ікони гармонізували простір і облагороджували людей, які мешкали в оселі та молилися перед ними. У моїй дідівській хаті був вінчальний набір ікон, які передавалися із покоління в покоління, сказала Віта.

Їй у дитинстві найбільше запам’яталася ікона св. Миколая, за якою вона звіряла свою поведінку. З тих пір для Віти Сарапин благороднішого і гарнішого чоловіка за святого Миколая не існує.

“Ікона відкриває в людині глибинну інтимність. Перед нею треба стояти і душею говорити”, – сказала відвідувачам виставки Євгенія Стороха, провідний науковець літературно-меморіального музею ім. Котляревського.

Ікона – оберег кожної родини: нею благословляють молодих на шлюб, освячують місце забудови нової хати, як найщиріше благословення, ікону дарує мати синові, проводжаючи у далеку дорогу. Як найцінніший скарб,її передають із покоління в покоління. Намолена родинна ікона творить справжні чудеса.

Експоновані на виставці ікони домашні ікони-обереги православної живописної школи, котра мала строгі канони стосовно кольору, образів святих. З українських ікон представлені «Воскресіння Христове» (кінець ХІХ ст.), «Господь Вседержитель», «Свята Преподобна Володимирська Богородиця» та ін.

Виставка ікон діятиме протягом місяця.

Tags:
No comments yet.
You must be logged in to post a comment.